W Krakowie są skarby
W dniu 16 grudnia 2012 r. grupa uczestników wraz z najbliższym otoczeniem rodzinnym unijnego projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna" gościła w Krakowie. W Krakowie odnaleźli skarby polskiej kultury, radość z przebywania w gronie rodzinnym i najbliższych sąsiadów, cudowny czas ubogacony słoneczną pogodą, rozrywką i niespodzianymi atrakcjami.
Po dotarciu do Krakowa grupa obejrzała film animowany trójwymiarowy „Dino Mama” dla dzieci w kinie Cinemacity w kompleksie handlowo-rozrywkowym GALERIA KAZIMIERZ : „ Niesforny Ernie, jego siostra Julia i przyjaciel Max marzą o niezwykłych przeżyciach w odległych i barwnych krainach. Buszując po laboratorium pełnym wynalazków, znajdują maszynę do podróżowania w czasie. Wystarczy jedno potknięcie i... cofają się o 65 milionów lat! Trafiają w sam środek gniazda dinozaura. Tyranozaur omyłkowo bierze je za swoje, właśnie wyklute, młode. Dzieciaki muszą odnaleźć sposób, by wrócić do domu, zanim pojawi się na świecie ich przybrane "rodzeństwo". Emocji było co niemiara. Wszyscy chcieli się dowiedzieć, czy bohaterom uda się trudne zadanie powrotu do domu.
Następnie uczestnicy udali się z przewodniczką w rejon Wzgórza Wawelskiego, skąd rozpoczęli zwiedzanie Krakowa Drogą Królewską, trasą wśród wysokiej klasy zabytków, dawnym Traktem Królewskim. Jest to najsłynniejsza trasa krakowska, którą przez wieki wędrowały orszaki królewskie i ważne poselstwa. Zwiedzili Wzgórze Wawelskie – jedno z najważniejszych miejsc i świadectw historii Polski, tu znajduje się Katedra - miejsce koronacji i pochówków królów polskich, z wieży katedralnej słychać potężny Dzwon Zygmunta w ważnych dla narodu polskiego chwilach, a w kryptach leżą szczątki królów Polski.
Zobaczyli wzgórza – relikty przeszłości, dawne nieistniejące zabudowania, dziedziniec Zamku Królewskiego.
Podczas realizacji trasy uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądało średniowieczne miasto i jego system obronny, którędy wjeżdżały do niego najważniejsze poselstwa i orszaki królewskie, gdzie handlowano, a gdzie bawiono się w starym Krakowie. Następnie z Wawelu Uczestnicy wyjazdu przeszli zabytkowymi uliczkami: Kanoniczą, Grodzką na Rynek Główny, gdzie znajduje się Kościół Mariacki z arcydziełem sztuki snycerskiej - ołtarzem Wita Stwosza. Po zwiedzaniu uczestnicy udali się na posiłek do Mc`Donalds na ciepły posiłek i gorącą herbatkę.
Niezwykle atrakcyjnym i ważnym punktem wizyty w Krakowie były „Podziemia Rynku” czyli krakowski spektakl wrażeń... Kraków jest tak stary, że nikt nie zna w pełni jego wielkiej historii. Kopiec Kraka pamięta jeszcze czasy Celtów i legendarnych Awarów. To tu żyli słowiańscy książęta i królowie, którzy decydowali o kształcie miasta mającego stać się stolicą jednego z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy. Od 24 września można oglądać pierwsze w Polsce, unikatowe w skali światowej podziemne muzeum. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” jest multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. Zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta. W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 metry pod powierzchnią rynku, można zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat. I tam właśnie byli i wszystkiego prawie dotknęli mieszkańcy gminy Kowala. Podziemne muzeum to m.in. 700 zabytków archeologicznych, 500 elektronicznych odwzorowań zabytków, 8 filmów animowanych, 5 filmów dokumentalnych, 7 manekinów i makiet, 600 rekonstrukcji cyfrowych 3D, 30 stanowisk multimedialnych, 160 konwerterów sygnału, 25 ekranów plazmowych, 150 audiobooków,5 hologramów, 3 metry - ekran parowy, 27 projektorów multimedialnych, 37 monitorów dotykowych, 190 stopni - ekran projekcyjny, 64 kamery cyfrowe.
Kolejnym i ostatnim punktem wyjazdu była ponad dwugodzinna wizyta w Parku Wodnym w Krakowie - największym krytym aquaparku w Polsce i jednym z największych obiektów tego typu w Europie, któremu towarzyszyła doskonałą zabawa i wypoczynek pośród mnóstwa wodnych atrakcji. Po wodnych szaleństwach na grupę czekał dwudaniowy obiad z pysznym deserem.
Wyprawa zakończyła się około godziny 24. Wycieczkę można zaliczyć do niezwykle udanych. Z nowymi siłami można podjąć kolejne zimowe przygody, chociażby przygotowania do kolejnego wyjazdu do Kołacinka „Krainy Świętego Mikołaja”.
Projekt systemowy pt. „Pomoc Społeczna Bardzo Często Skuteczna" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja integracji społecznej" Działanie 7.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji", Poddziałanie 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej" - „Rozwój form aktywnej integracji poprzez kontrakty socjalne na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych, poszukujących pracy lub nie pozostających w zatrudnieniu, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej".