Celem wyprawy był Pułtusk

4 października 2012r. Uczestnicy projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali wyjechali na szkolenie do Pułtuska, najstarszego miasta Mazowsza. Tam ćwiczyli swoje umiejętności społeczne w wyjątkowych warunkach komnat zamkowych. Tam też, wzmocnieni wcześniejszym cyklem szkoleń z psychologiem, mogli stosować teorię w praktyce, szczególnie w obszarze zasad savoir-vivre’u.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w ciekawych lekcjach w niezwykłych warunkach i malowniczym otoczeniu. Zdobyli wiedzę o kuchni i kulturze jedzenia, która stanowi ważny element naszej kultury. Pod kierunkiem zamkowego Mistrza Kelnerstwa słuchacze dowiedzieli się, jak należy zachować się przy stole, spożywać posiłki, korzystać z zastawy stołowej. Jak zachować się w sytuacjach, gdy zapraszamy gości lub sami jesteśmy zapraszani oraz sztuki jedzenia. Opanowanie tych zasad pod okiem specjalisty pozwoli w przyszłości swobodnie rozkoszować się przyjemnościami stołu i urokiem zgromadzonego przy nim towarzystwa. Następnie przy przygotowanym specjalnie obiedzie uczestnicy mieli możliwość wykorzystania zdobytych umiejętności w praktyce. Stosowanie dobrych obyczajów sprzyja rozmowom przy stole, poznaniu sąsiada, umiarkowanemu jedzeniu, radości z obcowania z bliskimi. Dzięki temu jemy mniej, zdrowiej i unikamy konsekwencji nerwowego i stresującego trybu życia.

Zwiedzający, po zakończonym szkoleniu wzięli udział w części rekreacyjnej i mieli możliwość odbycia rejsu gondolą po rzece Narwii.

Pułtusk to miasto pełne wdzięku i skrywanego czasem uroku. Tym, którzy naprawdę zechcą je poznać, oferuje wiele niezapomnianych wrażeń. Znajdzie tutaj coś intrygującego i koneser sztuki, i miłośnik historii. W miasteczku można bowiem podziwiać zarówno unikatowy układ urbanistyczny wyspy, jak i największe na północ od Alp renesansowe polichromie. Można też wyruszyć tropem pamiątek słynnej bitwy z czasów napoleońskich lub poszukać meteorytu. Turyści spragnieni wytchnienia na łonie przyrody lub czynnego wypoczynku mogą zaś spędzić czas na kajakach, łódkach lub rowerach. Miłośnicy fotografii i malarze - pejzażyści o każdej porze roku znajdą tutaj natchnienie i inspirujące widoki. Wszystko to dosłownie na wyciągnięcie ręki, na przestrzeni kilku kilometrów kwadratowych.

Wyjazd zakończył się dużym sukcesem, ponieważ grupa wróciła z wiedzą, którą w przyszłości może wykorzystać w gronie swojej rodziny, znajomych i w każdym środowisku, także zawodowym. Taka wiedza wyróżnia i dodaje pewności siebie.

Szkolenie wyjazdowe zostało zrealizowane jako działanie projektu systemowego pod nazwą „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja integracji społecznej” Działanie 7.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji” Poddziałanie 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej”